Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti „open sky” megállapodásról indult új tárgyalási forduló tegnap Brüsszelben. Az Európai Bizottság a légi forgalom liberalizálásában olyan fontos kérdésekben szeretne dűlőre jutni, mint a transzatlanti járatok száma, azok helyben és időben történő elosztása, vagy a légitársaságok felvásárlásának lehetősége. További vitás téma az állami segélyek feltételrendszere és egymás biztonsági és környezetvédelmi (zajártalom, üzemanyag-kibocsátás) követelményeinek a tiszteletben tartása, adott esetben összehangolása. Hírek szerint van esély arra, hogy még az év vége előtt átfogó megállapodás szülessen, bár kevéssé valószínű, hogy az erre a hétre tervezett egyeztetéseken már áttörést érnek el. Viszont kijelölték a következő tárgyalási fordulót is, amely Washingtonban kezdődik november 14-én.
A majdani „nyitott légtér” egyezmény felváltja a néhány tagország által kötött kétoldalú megállapodást, amelyeket az EU luxemburgi bírósága két esztendeje törvénytelennek minősített, mert nem egyeztethetők össze az unió egységes belső piacával. A transzatlanti forgalom a világ légi közlekedésének 40 százalékát teszi ki, és ha sikerül a liberalizáció, a fogyasztók anyagi hasznát több mint négymilliárd euróra becsüli egy a bizottság megbízásából készített tanulmány. A megállapodás véget vethet annak az EU szempontjából igazságtalan rendszernek, hogy míg az európai légitársaságok csak a nemzeti repülőterekről indíthatnak járatokat az Egyesült Államokba, addig az amerikaiak sokkal nagyobb piacról, bármely amerikai államból fuvarozhatnak. A bilaterális megállapodások ezen igyekeztek enyhíteni, de közben gyengítették az egész EU nevében fellépő brüsszeli bizottság mandátumát; a 2003-as ítélet ennek vetett véget.
