BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az ázsiai vírus pusztít Romániában is

Az emberre is veszélyt jelentő H5N1 vírus okozta a romániai madárinfluenza-fertőzést – mutatták ki az EU referencialaboratóriumában.

2005. október 16. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Unió weybridge-i referencialaboratóriuma szombaton megerősítette: a Romániában eddig három falura átterjedt madárinfluenza vírusa azonos a Törökországban és korábban Kelet-Ázsiában kimutatott H5N1 törzzsel. Az EU állandó állat-egészségügyi bizottsága már a pénteki ülésén tulajdonképpen megelőlegezte a rossz hírt és olyan intézkedéseket rendelt el, amelyek korlátozhatják a vírus terjedését. Így az EU-országok hatóságainak mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy a veszélyeztetett területeken lévő baromfiállomány ne érintkezhessen a költöző madarakkal. Feltételezések szerint a vírust a vándormadarak hozták Európába. Az EU már korábban a hőkezelt hús kivételével teljes exporttilalmat rendelt el a román és török baromfi- és baromfihús-szállításokra.
Az állat-egészségügyi bizottság következő ülését csütörtökre hívták össze, de a brüsszeli közlemény szerint ha szükséges, akkor előbbre hozzák. Ugyanakkor az eredetileg a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) ügyében keddre összehívott rendkívüli EU külügyminiszteri találkozó napirendjére felvették a madárinfluenza témáját is. Ott lesz Markosz Kiprianu, az Európai Bizottság közegészségügyért felelős tagja is. A bizottság szombati nyilatkozata kimondatlanul is igyekszik csillapítani a pánikkeltő hangulatot: leszögezi, hogy állat-egészségügyi problémáról van szó, amely a baromfira vonatkozik. A vírus emberre való átterjedése – amelyre Ázsiában volt példa – az állat és az ember fizikai kontaktusának a következménye, olyan körülmények között, amelyek Európában rendkívüliek – szól a közlemény.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet