BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Aranyvonat: az USA fizet és bocsánatot kér

Az Egyesült Államok 25,5 millió dollár kártérítést fizet a magyar holokauszt-túlélőknek az "aranyvonat" kifosztása miatt.

2005. szeptember 27. kedd, 08:36

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A miami bíróság tegnapi döntése értelmében az összeget a nélkülöző magyar holokauszt-túlélők között osztják szét, izraeli ügynökségeken keresztül. Az Associated Press világszerte 62 ezer magyar származású holokauszt-túlélőről tud; a kártérítési összeg 40 százalékát Izraelben, 21 százalékát Magyarországon, további 20 százalékát pedig az USA-ban élő magyar túlélők között osztják szét. A bíróság elutasította azt a kérvényt, amely szerint a kártérítést az összes holokauszt-túlélő között kellett volna szétosztani, az Egyesült Államokat pedig nyilvános bocsánatkérésre szólította fel.
A II. világháború végén a magyar zsidóktól a nácik által elrabolt értékekkel - arannyal, ékszerekkel és műtárgyakkal - megrakott szerelvény az USA hadseregének irányítása alá, a kincsek jelentős része pedig illetéktelen magánkezekbe került.

Csaba Ferenc
Csaba Ferenc

Ez is érdekelhet