Egyfelől drága parkolással akarja nehezíteni a belvárosban autózók életét a belga főváros, másrészt viszont ugyancsak a pénztárcán keresztül, de némileg konstruktívabban igyekszik a napi pendlizőket az alternatív tömegközlekedés felé terelni. Flandriában például az egész család három éven át ingyen bérletet kap, ha megválik kocsijától. Az első adatok pozitívak a két esztendeje elindított kampányról: több mint tízezren szolgáltatták be rendszámtáblájukat. Néhány hete fut a kísérleti projekt, de ha beválik, akkor általánossá válik, hogy a vonatbérlet bemutatása ingyen parkolásra jogosít a pályaudvaroknál. Nem vált viszont népszerűvé az Egyesült Államokból importált közös autózás, ami egyébként a szomszédos Hollandiában sem talált követésre. Pedig a közismerten spórolós hollandokat még az is csábíthatta volna, hogy a háromsávos sztrádán a reggeli és a délutáni csúcsforgalomban egy sávot azoknak a kocsiknak tartottak fenn, amelyekben legalább hárman utaznak. A Rotterdam–Hága–Amszterdam háromszögben viszont rövidesen drasztikusan megdrágul a közlekedés, mert a tervek szerint chippel látják el a járműveket, amelyek automatikusan regisztrálják a térségben megtett távolságot, és eszerint kell majd magas útadót fizetni. A rendszer rugalmas lesz, tehát más tarifát számol fel az éjszakai, kihalt sztrádán, mint a csúcs idején.
