BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ausztria 2009-ig nem nyitja meg munkaerőpiacát

Ausztria legalább 2009-ig fenntartja a korlátozásokat az új EU-tagállamok munkavállalóival szemben, és azt sem tartja kizártnak, hogy a csatlakozási szerződés biztosította teljes hét évig távol tartja az álláskeresőket.

2005. augusztus 18. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Martin Bartenstein osztrák gazdasági miniszter megerősítette, hogy Bécs 2009-ig biztosan nem nyitja meg munkaerőpiacát az új tagállamok előtt, és amennyiben a statisztikai adatok indokolják, úgy még tovább, 2011-ig érvényben tartják a korlátozást. Az EU-csatlakozási szerződés lehetővé tette a régi tagállamoknak, hogy maguk döntsék el, milyen mértékben korlátozzák munkaerőpiacukat. Nagy-Britannia, Írország és Svédország nem élt megszorítással, mások – például Finnország vagy Hollandia –részben kvótákat állapítottak meg, részben megígérték, hogy két év múlva felemelik a sorompót. A csatlakozási szerződés viszont azt is rögzítette, hogy a bővítés után két évvel a tagállamoknak elég Brüsszelt tájékoztatniuk, ha fenntartják a korlátozást, további három év múlva viszont már csak statisztikával alátámasztott indoklással lehet a munkaerőpiacot zár alatt tartani, de összesen hét esztendő elteltével teljes lesz a nyitás.
Jövőre egyébként az Európai Bizottság is elkészíti a maga elemzését és nem kötelező érvényű ajánlással él. A tapasztalatok azt mutatják, hogy bár a korlátozás lehetőségével nem élő három tagállamba nagy számban érkeztek munkavállalók az új uniós országokból, ez kevéssé rendítette meg a munkaerőpiacot, mert az érkezők olyan állásokat töltenek be, amelyekre hazai jelentkező nemigen akadt. Érdekes az is, hogy általában család nélkül jöttek a kelet-közép-európaiak, tehát nemigen rendezkednek be letelepedésre, ami viszont erősítheti a közelebb fekvő Németországban és Ausztriában a félelmet, hogy nyitás esetén ők vonzóbbak lesznek. Ma a feketemunkások – zömében lengyelek – háromhavonta ingáznak, mert ennyi ideig tartózkodhatnak engedély nélkül a régi tagországokban.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet