BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A cseh külkereskedelem biztató mutatói(KImARADT!!!)

2005. július 7. csütörtök, 15:24

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sidó Zoltán, Pozsony
A cseh külkereskedelem májusban 5,98 milliárd cseh koronás (1 korona 12 forint) többletet könyvelt el, ami minden idők eddigi legjobb májusi mutatója - jelentette csütörtökön a cseh statisztikai hivatal, amelyet a CTK hírügynökség idézett. A rekordtöbbletet annak ellenére könyvelték el, hogy a kivitel 2004 májusához viszonyítva 1,1 százalékkal csökkent, igaz, a behozatal is visszaesett, mégpedig 4,3 százalékkal. Milan Urban cseh ipari és kereskedelmi miniszter közölte: a külkeregyenleg még jobban alakult volna, ha az európai gazdaság növekedési üteme nem lenne ilyen lanyha, továbbá ha az olajárak nem emelkedtek volna ennyire. Különösen az Európai Unióba irányuló export erős, e relációban májusban Csehország 24,5 milliárd koronás többletet könyvelt el, míg az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben 18,5 milliárd korona az együttes havi hiány. Az exportot főleg a számítástechnikai eszközök, gépek, berendezések, közlekedési eszközök, félkész áruk, vegyipari cikkek erősítették. Ezen belül 2004 májusa és 2005 májusa között a számítástechnikai eszközök kivitele több mint az egynegyedével nőtt, a közlekedési eszközök exportja pedig 12,7 százalékkal izmosodott. A cseh külkermérleget érezhetően rontotta a kőolaj világpiaci emelkedése, ennek köszönhetően az energiahordozók importjának volumene a vizsgált időszakban 25,4 százalékkal emelkedett.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet