A regisztrációs adó eltörlését, a gépjárműadó fokozatos harmonizálását és a szén-dioxid-kibocsátástól függő arányosítását javasolja az Európai Bizottság ma elfogadásra kerülő indítványában. Brüsszel 1998 óta próbálja összehangolni a gépjárműadót, de törekvése rendre megbukott a tagállamok ellenállásán. A legtöbb tagállamban ismert a regisztrációs adó, de mértéke rendkívül eltérő: Dániában például mintegy 16 ezer euró (!), Olaszországban viszont csak 300 körül van. A belső piaccal ellentétes, hogy sok helyütt az autó átköltöztetése kettős adóztatást von magával. Igazságosabb rendszert kínál az éves gépjárműadó, főként ha annak mértékét a jármű szén-dioxid-kibocsátásától teszik függővé, amint azt a bizottság javasolja. A testület korszerűsíteni, egyszerűsíteni és hosszú távon harmonizálni akarja a jelenlegi – a lóerő, hengerűrtartalom, súly, sőt a gépkocsi értékének alapján kalkulált – adó kivetését, amit ráadásul tagállamonként további szempontok, így ipari, környezetvédelmi, energia- és közlekedéspolitikai megfontolások befolyásolnak. Brüsszel el akarja érni azt is, hogy amíg nem tűnik el teljesen a regisztrációs adó, más tagállamba költözéskor visszaigényelhető legyen. Az adópolitikáért felelős magyar biztosnak, Kovács Lászlónak nem lesz könnyű dolga, hiszen a korábbi, hasonló próbálkozásokat meghiúsították a tagállamok. Kedvező fejlemény, hogy a környezetvédelem a kiotói egyezmény révén elsőbbséget élvez, így jó kiindulópontnak ígérkezik a szén-dioxid-kibocsátást tenni az adózás fő szempontjává. Más kérdés, hogy miért ne lehetne ezt az adót beépíteni az üzemanyag árába – aki többet autózik, többet szennyez alapon –, ami szintén a takarékos, alacsony fogyasztású autó megvételére ösztönöz. A szén-dioxid-kibocsátás 28 százaléka egyébként a közlekedésből származik, ebből a közúti járművek részesedése 84 százalék, amelynek feléért a személygépkocsik felelnek.
