BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Osztalékként kiviszik a GDP két százalékát Szlovákiából

2005. június 29. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A külföldi tulajdonban lévő szlovák társaságok idén osztalék formájában mintegy 26 milliárd koronát (167,96 milliárd forint) továbbítanak külföldre az ottani tulajdonosoknak – írta a Hospodárske Noviny szlovák gazdasági napilap. Ebből az összegből 6,2 milliárd korona jut a három legnagyobb szlovákiai bankra: az osztrák Erste kezében lévő Slovenská Sporitelna Takarékpénztár a tavalyi nyereség után 1,9 milliárd koronát folyósít Ausztriába, a Vseobecná Úverová Banka az olasz Banca Intesának 2,7 milliárdot fizet, az osztrák Raiffeisen pedig több mint 1,5 milliárdot kap a Tatra Bankától. A 6,2 milliárd korona a három vezető szlovák pénzintézet nettó nyeresége 70 százalékának felel meg.
A 26 milliárd koronás együttes osztalék Szlovákia 2004-es bruttó hazai összterméke (GDP) közel 2 százalékának felel meg. Az összeg nagysága javarészt a hatalmas nyereséggel üzemelő és 49 százalékban külföldi (a német E.On és a francia Gaz de France) kézben lévő Slovenský Plynárenský Priemyselnek, azaz a gázműveknek köszönhető. Megfigyelők szerint az osztalékok nagybani kivitelét többek között az okozta, hogy az adóreformok részeként 2004-től eltörölték az osztalékadót.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet