Az osztrák tömegtájékoztatásban nagy vihart kavart az a szlovák kezdeményezés, amely a határ mentén élő munkanélkülieknek maximum havi 2000 koronás (100 forint=15,45 korona) állami utazási hozzájárulást tesz lehetővé, ha külföldön talál állást. Doris Bures, a szociáldemokrata SPÖ titkára tiltakozott a pozsonyi kezdeményezés ellen, mert úgy látja, Pozsony a saját problémáit más országok nyakába akarja varrni. Wolfgang Schüssel kancellár szerint viszont ez a lépés nem károsítja Ausztriát. A
CTK cseh hírügynökség szerint Schüssel az üggyel kapcsolatban hozzátette: Ausztria bölcsen tette, hogy a munkaerő-liberalizálás terén az új uniós tagokkal szemben 7 éves átmeneti időszakot vezetett be. Ausztriában napjainkban 340 ezer külföldi dolgozik legálisan, ebből 5600 – 1,6 százaléknyi – a szlovák állampolgár.
A pozsonyi Pravda információja szerint Németország is berzenkedik a pozsonyi kezdeményezés hallatán, pedig Berlin – nem szomszédos ország lévén – nem is érintett a témában.
– Az állam nem támogatja a polgárok külföldi letelepedését. Csupán azok kapnak pénzt, akik több mint három hónapja vannak állás nélkül – védekezett Peter Húska, a szlovák munkaügyi és szociális minisztérium szóvivője. A szlovák munkaügyi hivatalok szerint egyébként országos szinten legfeljebb 4000 ember kaphatna ilyen jellegű állami támogatást, ugyanis csupán ennyien felelnek meg a kritériumoknak.
Csehországban, ahol több mint 60 ezer szlovák állampolgár dolgozik legálisan, nem okoz problémát e lépés, sőt. A CTK szerint éppen a cseh–szlovák határ menti cseh járások munkaügyi hivatalai ösztönözték a szlovák fél kezdeményezését, mivel a cseh vállalatok szívesen alkalmaznának a
jelenleginél is több szlovák munkavállalót.
