Húsz évvel ezelőtt írták alá a schengeni egyezményt, amely a belső határok lebontásával szinte az egész Európai Unió területén szabad utazást tett lehetővé. A schengeni övezetnek Nagy-Britannia és Írország kivételével része a 13 régi tagállam, továbbá Norvégia és Izland. Svájc vasárnap népszavazáson dönt a csatlakozásáról. Az új tagok Ciprus és Málta kivételével legkorábban 2007 második felében csatlakozhatnak. Az egyezmény tegnapi évfordulóján a kis luxemburgi városkában megemlékezést tartottak az EU-belügyminiszterek, akik megállapodtak abban, hogy zöld utat adnak a nemzeti gépjármű-regisztrációs hivataloknak, hogy betekintést nyerjenek a schengeni információs rendszerbe (SIS I). Ezzel kiszűrhetővé válnak a lopott autók, s nem fordulhat elő, hogy újból bejegyezzék őket. A schengeni egyezmény egy kissé saját sikerének is áldozata: nem bírja kapacitással az időközben megnövekedett adattömeget, amely most már kiterjed a vízumkérelmezőkre, a körözött személyekre, a lopott járművekre is, ezért vált szükségessé a SIS II felállítására.
A szintén strasburgi székhelyű, nagy teljesítményű, negyvenmillió euróba kerülő számítógéprendszer 2007 első felétől váltja fel a mai technológiát. Tervek szerint addigra az újak is teljesítik a feltételeket, vagyis a zöld határok fokozottabb, hatékony védelmét, és a külső határátkelőhelyen kialakítják az EU központi számítógépes rendszerével való összeköttetést, amelyhez a csatlakozási szerződés értelmében anyagi támogatást kapnak. Az újak közül Lengyelországnak van a leghosszabb külső határa, és őt tartják a legkevésbé felkészültnek. Hírek szerint ez is közrejátszott abban, hogy Varsó kapta a határőrizeti ügynökséget, remélve, ez újabb lökést ad a kormánynak arra, hogy többet tegyen a külső határok védelméért.
