Többéves vita után tegnap Luxemburgban sikerült az EU közlekedési minisztereinek megállapodniuk a harmonizált útadóról, amely véget vet az önkényesen kirótt útadóknak. A jövőben a kamionok egységesen, az útépítés költségéhez mérten járulnak a kasszához, a fizetési rendszerek azonban eltérőek lehetnek. Így tagállami hatáskörben marad, hogy az adott útszakaszt gyakrabban igénybe vevő kamion kaphat-e kedvezményt, ami azonban nem haladhatja meg a 13 százalékot. Az adót a hegyvidéken épült utak után a tagországok megfejelhetik átlagosan 15 százalékkal, de – például Ausztria a Brenner-hágó használatáért – az alapdíj maximum 25 százalékával kérhetnek többet, és az extra bevételt a helyi infrastruktúra fejlesztésére kell fordítaniuk. Ettől eltekintve a tagországok szabadon döntenek, hogy az alap útadót karbantartásra, útépítésre, alternatív megoldásra vagy másra fordítják.
Az EU tagállamok közötti vita elsősorban a tranzitországok és a „periférián” lévő országok között folyt. A tranzitországok, mint például Ausztria vagy Németország, jobban szenvednek a sűrű teherforgalomtól, mint akár Nagy-Britannia vagy Svédország. És ez volt az oka az évek óta húzódó vitának. Ausztria a direktívában rögzítette volna, hogy a befolyt összeget célirányosan használják fel, míg Olaszország nagyvonalú kedvezményt adott volna a sztrádákat gyakrabban használó fuvarozóknak. Hollandiának az utolsó pillanatban sikerült elhárítania, hogy a sűrűn lakott települések közelében haladó forgalmat is külön adó sújtsa. Lucien Lux luxemburgi közlekedési miniszter szerint a mostani megállapodás ugyan nem ideális, de ez a kompromisszumok természete. A dokumentumot még az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia.
