Az EU brüsszeli bizottsága módosítja a stabilitási és növekedési megállapodás két szabályzóját, ami az EU-pénzügyminiszterek márciusi reformjavaslata nyomán vált szükségessé. Eszerint az 1997-ben Amszterdamban elfogadott „megelőző kar”: a tagállamok költségvetésének felügyeletéről és a gazdaságpolitika koordinációjáról (1466/97), valamint a „kijavító kar”: a túlzott költségvetési hiányra (1467/97) vonatkozó eljárás szabályzóit kell megváltoztatni. A két módosításban Brüsszel figyelembe veszi a tagállamok döntését, amely egyrészt megerősíti a deficit megelőzésének bizottsági szerepét, másrészt a túlzó hiány esetében jobban számol az EU gazdasági realitásaival.
A tagállamok négy területen indítványozták a stabilitási paktum megváltoztatását: enyhítő körülménynek számítanak a strukturális reformok, amelyeknek hosszabb távon pozitív költségvetési hatásuk van. Ugyancsak enyhítő körülménynek tekinthető a gazdasági hanyatlás, még ha nem is jelent tartós recessziót. Továbbá szélesedik a bizottság mozgástere, amikor meg kell határozni, hogy az adott ország deficitje „túlzott” mértékben lépte-e túl a GDP arányos 3 százalékos referenciaértéket. Brüsszel a jövőben több időt enged a gazdaságpolitikai korrekció végrehajtására, az eddigi négy hónapot hatra emelve. A jogi javaslatokat még jóvá kell hagyniuk a tagállamoknak és az Európai Parlamentnek, ami brüsszeli várakozás szerint még az év első felében megtörténik.
A bizottság tegnapi határozatában kedvezően értékelte a stabilitási paktum eddigi hatását: ennek köszönhető, hogy az infláció évek óta 2 százalék körül mozog, ami lehetővé teszi az elmúlt 50 esztendő legalacsonyabb kamatszintjét. Viszont – ismeri el a testület –, az a tény, hogy az átlagos költségvetési deficit 2,7 százalék volt tavaly és kilenc tagállamban meghaladta az engedélyezett küszöböt jelzi, hogy a rendszer nem tökéletes. A javasolt változtatás várhatóan javít ezen és megszünteti az EU fiskális szabályai értelmezésében tapasztalt bizonytalanságot.
