Jelentősen megnövekedhet a külföldi tőke beáramlása Romániába és Bulgáriába, miután az Európai Parlament (EP) a tagállamok részéről az utolsó pillanatban tett engedmény birtokában nagy többséggel megszavazta Románia és Bulgária csatlakozását. A két ország csatlakozásának anyagi vonzatát csak 2009-ig rögzítik, utána az EP-nek is lesz beleszólása a pénzek elosztásába.
Úgy tűnt, hogy a szavazás csupán formális lesz, az utolsó pillanatban azonban a konzervatív frakció egy csoportja – amelyben magyar képviselők nem szerepeltek – nehezményezte, hogy a két ország csatlakozási szerződésében konkrét összegek is szerepelnek, jóllehet, az EU 2007-től érvényes hosszú távú pénzügyi tervéről még folyik a vita. Az utóbbi időben érezhető „bővítési fáradtságot” érzékelve ez kapóra jött a néppárti frakciónak, amely a szavazás elhalasztását követelte. A Tanács elfogadta a kifogásokat és „intézményközi megállapodás” keretében megígérte, hogy 2009 után az EP-vel is egyeztet a két országnak jutó anyagiakról.
A tőkeáramlás felszabadításában jelentős lépéseket tett Románia, amely a héten a lejbetétek gyűjtésének piacát is megnyitotta a külföldiek előtt. Mint Mugur Isarescu, a bukaresti jegybank elnöke a Reutersnek nyilatkozta, a korábbi félelmekkel ellentétben az országot nem öntötte el a „forró pénzek” áradata, miután a tavalyi 16 százalékról 8 százalékra szorították le az alapkamatot, így az átmenet simának bizonyult.
