BUX 139221.53 0,26 %
OTP 45490 0,42 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pozsony javítaná a befektetői klímát

2005. április 7. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák gazdasági minisztérium akciótervet dolgoz ki a 2006 és 2008 közötti időszakra, amely a lisszaboni stratégiához kötődve döntően a vállalkozói légkör javítására összpontosít – közölte Pavol Rusko gazdasági miniszter. A terv célja, hogy segítse a gazdasági stabilitás megőrzését, a gazdasággal kapcsolatos törvénykezést, támogassa a kutatást és fejlesztést és biztosítsa a vállalkozásokhoz szükséges közlekedési, az energetikai és a távközlési infrastruktúrát. A tárca az akcióterv keretében idén 12–14 ipari park finanszírozását tervezi összesen 2 milliárd korona értékben. Az idei negyedévben máris 450 millió koronát szántak négy ipari park kiépítésére. A gazdasági minisztérium a beruházási hajlandóság növelése érdekében szorgalmazni fogja a társadalombiztosítási járulékok csökkentését, amelyre 2006-tól lehetőség lesz – mondta Rusko. Ivan Miklos pénzügyminiszter azonban már korábban jelezte: a 2006 őszi parlamenti választásokig nem jöhet szóba a járulékok lefaragása.
A pozsonyi pénzügyminisztérium előrejelzése szerint idén Szlovákiába 91 milliárd szlovák korona értékű (1 euró=38,95 korona) külföldi működőtőke áramlik be, ami a GDP 6,4 százalékának felel meg. Az idei és a jövő évi tőkebeáramlás főként az épülő zsolnai Hyundai/Kia és nagyszombati PSA Peugeot-Citroën autógyárakhoz és a hozzájuk kötődő alvállalkozókhoz kapcsolódik. A prognózis szerint a gyors gazdasági növekedés, valamint az intenzív külföldi működőtőke-beáramlás gerjesztette hatékonyságjavulás következtében 2009-ben, amikor Szlovákia nagy valószínűséggel bevezeti az eurót, a fizetőeszköz árfolyama 36 korona/euró körül lesz, ami jelentős erősödést jelent a jelenlegi kurzushoz képest. Az ERM II-be történő belépéskor 37,60 korona/euró árfolyamot várnak.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet