Az USA törvényhozása elutasítja az EU kérelmét, hogy 2006. augusztus 27-ig adjanak haladékot az európai útlevelek komputerchippel való ellátására. Az Európai Bizottság a közelmúltban kérte az idei határidő módosítását, ugyanis Washington október 25-e után vízumkényszert vezet be azokkal az országokkal szemben, amelyek útlevele nem tartalmazza a tulajdonos chip által rögzített digitális arcképét. A bizottság szóvivőjén keresztül csalódásának adott hangot az elutasítás miatt. A vita egyébként nem érinti az új tagországok többségét és Görögországot, velük szemben továbbra is fennáll a vízumkötelezettség.
Az amerikai képviselőház igazságügyi bizottsága elnökének lapunk birtokába került levele hangsúlyozza, hogy az EU egyszer már kért határidő-módosítást és az amerikai határőrizet sebezhetősége miatt a Kongresszus aligha megy elébe az újabb kérésnek. A levelet azzal zárja, hogy megemlíti: Ausztria, Írország, Luxemburg, Szlovénia jelezték, hogy felgyorsítják az új útlevél gyártását és potenciálisan Németország és Olaszország is kész erre. A bizottság szóvivője mindazonáltal kijelentette, hogy Brüsszel nem tud arról, hogy az említettek elkötelezték volna magukat. A bizottság illetékes tagja, Franco Frattini most mérlegeli, hogy milyen választ küldjön. Mivel a tagállamok jó része képtelen tartani magát az idei határidőhöz, két lehetőség kínálkozik. Tudomásul veszik, hogy ez esetben állampolgáraik csak vízummal látogathatnak az Egyesült Államokba, és igyekeznek minél előbb teljesíteni a feltételt, vagy pedig – és ez volna a militánsabb megoldás – politikai síkra terelik az ügyet. Ez azt jelentené, hogy viszonossági alapon az amerikaiaktól is megkövetelik a hasonló chippel ellátott útlevelet, és reménykednek, hogy ez a fenyegetőzés kicsikarja az engedményt.
