Az Európai Unió május elsejétől közel 30 millió dollár értékben büntetővámot ró ki amerikai árukra – főként papír-, textil-, mezőgazdasági és gépipari termékekre – megtorlásul, amiért Washington nem vonta vissza dömpingellenes törvényét. A Robert Byrd szenátorról elnevezett törvény alapján Washington 2000-től a dömpingben vétkesnek talált külföldi cégektől behajtott büntetést – máig összesen mintegy egymilliárd dollárt – szétosztotta az érintett hazai cégek között. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) 2003-ban ezt az eljárást jogtalannak minősítette, majd 2004 novemberében engedélyezte az EU-nak és az USA hét másik panaszos gazdasági partnerének a szankciót. Az Európai Bizottság mostanáig várt, hátha az amerikai törvényhozás jobb belátásra tér és visszavonja a törvényt. Mivel ez nem történt meg, sőt, az idei büntetési összeg még magasabb lesz, több mint másfél milliárd dollár, Brüsszel ellenlépésre szánta el magát. A bizottság javaslatát a tagországoknak még formálisan meg kell erősíteniük.
A módosítás nem George Bush elnökön múlik, a kormányzat többször sürgette a törvényhozást, hogy törölje el a törvényt, de a honatyák nem voltak hajlandók erre. Az EU a most elhatározott büntetővám kiszabásánál több szempontot is mérlegelt. Egyrészt ügyelt arra, hogy az Egyesült Államokból importált árucikkekre kirótt büntetővám lehetőleg ne okozzon súlyos veszteséget az uniós piacon, vagyis azok könnyen pótolhatóak legyenek, másrészt igyekezett a további hét panaszos érdekeire is tekintettel lenni. Kanada rövidesen ugyancsak szankciókat jelent be és várhatóan a többi hat ország – Japán, Mexikó, Dél-Korea, Brazília, Chile és India – is felsorakozik mögé. Az érintettek együttesen az amerikai export 71 százalékát veszik fel, az importban pedig 64 százalékos a részesedésük.
