BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még mindig nincs megegyezés a fúziós erőmű helyéről

2005. március 6. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Japán elutasítóan válaszolt az EU brüsszeli bizottsága felszólítására, hogy magas szintű tárgyalásokon jussanak kompromisszumra a világ első fúziós reaktorának helyét illetően. Tokió szerint még nem jött el az ideje ennek, mert folynak a technikai egyeztetések, Brüsszel viszont az év közepére dűlőre akar jutni a kérdésben. Az ITER projektben részt vevő hat ország között régóta folyik a vita: az EU Moszkva és Peking támogatásával a franciaországi Cadarache-t javasolta, míg az Egyesült Államok és Dél-Korea a japán helyszínt favorizálja. Brüsszel azzal érvel, hogy a közel ötmilliárd eurós projekt költségének legalább a 20 százalékát az EU-országok állják.
A reaktor hatásfoka jóval nagyobb a hagyományos atomerőművekhez képest, és kevesebb atomhulladékot „termel”. Fűtőanyagának egyetlen kilogrammja 10 ezer tonna ásványi fűtőanyaggal ér fel. A kísérleti reaktorban nyert energiát a tervek szerint részben tudományos kutatásra használják majd, de ez lenne az ipari célú jövőbeni fúziós atomerőművek modellje is. Az EU-n belül nagy csata zajlott Párizs és Madrid között a sok ezer állást jelentő ITER főhadiszállásáért, végül Madrid ígéretet kapott, hogy a spanyolországi Vandellosban helyezik el az ITER-adminisztrációt, a japán Rokkashónak pedig a kompromisszum fejében egy kutatási központot ajánlottak fel. Egyes tagállamok mérlegelik, hogy ha nem tudnak megállapodni Tokióval, akkor saját erőből maguk építenek erőművet Cadarache-ban.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet