Egy évvel ezelőtt a világ zeneiparának cannes-i kongresszusán a legtöbben még borongtak amiatt, hogy az internetes zeneletöltés veszélyezteti az ágazatot. A most folyó Midemen a legtöbben már örvendeznek – mert az internetes zeneletöltés lendületet adhat az ágazatnak. A hangulatváltás nem alaptalan. A lemezkiadók nemzetközi szövetségének kimutatása szerint a tavaly az Egyesült Államokban és Európában – a két meghatározó piacon – kétszázmilliónál több számot töltöttek le legálisan, ami tízszeres növekedést jelent 2003-hoz képest. Az ágazat online értékesítése így a hatszorosára, 330 millióra dollárra nőtt. Ez ugyan még csupán egy százaléka az összbevételnek, ám a prognózisok szerint az arány az évtized végére 25 százalékra emelkedik.
Az illegális letöltések néhány évig valóban drasztikus bevételkiesést jelentettek a vállalatoknak, ám részben a jogi akciók, részben – és főképp – a legális szolgáltatók megjelenése nyomán mára megváltozott a helyzet, s a fogyasztók egyre inkább átállnak a jogilag tiszta, az ágazat szempontjából jövedelmező fizetős letöltésre. A fordulat nagyrészt az Apple Computer Inc.-nek köszönhető, amely az iTunes szolgáltatással és az iPod lejátszóval forradalmasította a zeneipart.
Ilyen előzmények után a mostani Midem központi témája már az, hogy mi az online zeneértékesítés legjobb módja. Némelyek szerint a fogyasztók körében az a szolgáltatás számíthat sikerre, amely lehetővé teszi a számok letöltését, vagyis hardveren való tárolását, mások az előfizetéses modellt preferálják, amelyben a zenetár az előfizetés idejéig áll a felhasználó rendelkezésére, megint mások a két verzió kombinálását tartják üdvösnek. Abban azonban nincs vita, hogy az „online” nem szitokszó többé.
