BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brüsszel lemond a lisszaboni célkitűzésről

2005. január 23. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Bizottság a lisszaboni stratégiát áttekintő márciusi csúcstalálkozóra készülő elemzésében ejti azt az eredeti célkitűzést, hogy az Európai Unió az évtized végére a világ legversenyképesebb gazdasági térségévé váljon. Az EUobserver brüsszeli internetes hírügynökség betekintést nyert a készülő tanulmányba, amely három témára összpontosít: a foglalkoztatás javítására, a tudásalapú gazdaság elmélyítésére – ezen belül is különösen az innovációs képesség növelésére –, végül pedig annak biztosítására, hogy Európa vonzó befektetői célpont legyen.
A bizottsági tagok egy szűkebb, José Barroso elnök által vezetett csoportja a versenyképesség javításának programját dolgozta ki, amelyet a teljes testület jövő heti ülésén vitatnak meg. A tervezet a kutatás-fejlesztéstől a teljes belső piac megteremtésén át az erős európai ipari bázis kialakításáig összesen tíz közösségi politikát érint. Külön is foglalkozik a munkaerőpiac reformjával, amely feltételezi a cégek és a munkavállalók jelenleginél sokkal rugalmasabb alkalmazkodását. A bizottság figyelmeztet: ha nem sikerül új életet lehelni a lisszaboni programba, akkor a következő években az EU gazdasági növekedése annyira lelassulhat, hogy az már veszélyeztetné az európai szociális modellt.
A tanulmány szerint a lisszaboni kudarc oka a tagállamoknál keresendő: kevéssé motiváltak és nem igazán azonosultak az egyébként 2000-ben közösen megállapított célkitűzéssel. Nincs gazdája a munkahelyteremtő és növekedést serkentő programnak. Ezért a bizottság nemzeti felelős kijelölését kezdeményezi, aki koordinálja a hazai tennivalókat. Az évtized végi határidő helyett Brüsszel ciklusokban gondolkodik, amikor is háromévente felülvizsgálják a tennivalókat, és döntenek a szükséges korrekciókról.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet