BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Görögországnak le kell dolgoznia deficitjét

Az EU pénzügyminisztereinek döntése értelmében eljárás indul Görögország ellen a túlzott mértékű deficit miatt, Németország és Franciaország azonban ismét mentesül ez alól.

2005. január 18. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az EU pénzügyminiszteri tanácsa jóváhagyta az Európai Bizottság javaslatát, hogy kezdjenek eljárást Athén ellen a stabilitási és növekedési megállapodás megsértése miatt. A tanács is adottnak tekinti a görög költségvetés tavalyi „túlzott” mértékű hiányát – a GDP 5,3 százalékát, és aligha van esély arra, hogy az idén ez a megengedett 3 százalék alá csökkenjen. A költségvetés hiányát csak részben magyarázzák az előző kormány statisztikai manőverei, és az olimpia megrendezésének anyagi terhei, ezektől függetlenül is megugrott volna. A tanács azonnali intézkedéseket követel, ha ez nem történik meg, akkor a szabályok értelmében szankciók is életbe léptethetőek. Az Európai Bizottságnak most egy hónapja van arra, hogy konkrét intézkedéseket javasoljon.
A pénzügyminiszterek megkegyelmeztek Párizsnak és Berlinnek, azaz az általuk benyújtott programot elegendőnek vélik a deficit lefaragására. Az Európai Parlament részéről heves tiltakozást váltott ki, hogy a két ország három éven keresztül büntetlenül sérthette meg a paktumot. Graham Watson, a liberálisok vezetője tegnap úgy nyilatkozott, hogy ezzel a paktum nem egyéb gentleman agreementnél – urak nélkül. A stabilitási paktum reformjáról folytatott vitában a pénzügyminiszterek egy része elvetette a német kancellár javaslatait (NAPI Gazdaság, 2005 január 18, 2. oldal) a költségvetési hiány megállapításáról, illetve egyes enyhítő tényezők figyelembevételéről. Gerhard Schröder azzal az ötletével sem lett népszerűbb, hogy a reformról a pénzügyminiszterek helyett a kormányfők döntsenek. Ilyen rételemben foglalt állást a holland és az osztrák miniszter, de még Hans Eichel, saját minisztere sem lelkesedett érte. A reform egyik elemeként általában elfogadják, hogy a 3 százalékos deficitplafon betartása mellett nagyobb szerepet kapjon az államadósság, amely nem haladhatja meg a GDP 60 százalékát.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet