Tizennyolc éve 1986. április 26-án hajnalban, felrobbant a csernobili atomerőmű 4. reaktora. A robbanásban közvetlen 31 ember halt meg, ám a becslések szerint – hivatalos adatok híján – 1986 és 1990 között mintegy 25 ezer ember halt meg- Az áldozatok között katonák és polgári személyek is vannak. Sok olyan munkás is meghalt, akiket az úgynevezett betonszarkofág építésére neveztek ki. Ez volt az atomenergia békés felhasználása során bekövetkezett legsúlyosabb baleset. A környékről 130 ezer embert telepítettek ki, a baleset következtében Európa nagy részét sugárszennyezés érte.
Ma hajnalra virradóra mintegy százan vettek részt az ukrán fővárosban az áldozatok emlékére tartott istentiszteleten. A résztvevők virágokat helyeztek el a mentési munkálatok után rövid idővel meghalt tűzoltók tiszteletére emelt emlékmű talapzatánál.
