A cseh parlament holnap szavaz újra az általános forgalmi adóról szóló törvényről, amelynek május 1-jéig mindenképpen hatályba kellene lépni, különben a Csehország és az Európai Unió közötti kereskedelemben óriási zűrzavar keletkezhet. Václav Klaus államfő április 9-én megvétózta az egyszer már minimális többséggel elfogadott törvényt. A Spidla-kabinet csupán 101 képviselővel rendelkezik a kétszáz tagú parlamentben, ami éppen elegendő volna az újbóli elfogadáshoz, viszont a tartósan beteg Miloslav Vlcek szociáldemokrata képviselő és a múlt héten súlyos autóbalesetet szenvedett Cyril Svoboda külügyminiszter hiányzott volna az eredetileg tegnapra tervezett szavazásról, ezért azt holnapra halasztották. Az orvosok a nyakcsigolyatörést szenvedett minisztert csütörtökre szállítható állapotba hozzák, és hordágyon viszik be a szavazásra.
Ha a képviselőház nem fogadja el a törvényt, marad az 5 és 22 százalékos áfakulcs, az áfa fizetésére kötelezetteknek áprilisban egyszeri és rendkívüli 50 százalékos adóelőleget kellene befizetni, ami számos kisvállalkozó számára megsemmisítő hatású volna. A cseh törvénykezés nincs felkészülve az EU-val folytatott külkereskedelemben történő változásokra. A cseh gazdasági kamara máris arra figyelmeztet, hogy nem megy át a törvény, egy időre leáll az uniós tagállamokkal folytatott kereskedelem, ami beláthatatlan következményekkel jár. Prágát büntető intézkedésekkel sújthatja Brüsszel, mivel törvénykezését a megadott időig nem tette EU-konformmá. A kereskedelemben zűrzavart okozna az áfa megállapítása, mivel az eredeti elképzelések értelmében májustól számos, most 5 százalékos áfakulcsba tartozó terméket és szolgáltatást átsoroltak volna a 22-ről 19 százalékra csökkentett áfakulcsba. Arról nem is szólva, hogy a kereskedelmi hálózatokban a változó áfakulcsok miatt át kell programozni a szoftverrendszereket.
