Tovább kell csökkenteni az államháztartás deficitjét, a munkaerőpiac mélyen rögzült strukturális problémáit meg kell oldani, a vállalkozásokat segítő környezetet kell kialakítani, s javítani a termelésnövekedés feltételein – tanácsolja az Európai Bizottság Szlovákiának.
A brüsszeli dokumentum leszögezi: a bizottság nagyra értékeli, hogy Szlovákia a hiány mérséklését célzó reformintézkedések nagy részét már elfogadta, s ennek eredményeként a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított államháztartási hiány a 2002-es 5,7 százalékról tavaly 3,6 százalékra csökkent. – A reformok gyorsasága és kiterjedtsége figyelemre méltó. Ám ezek a reformok egyben nem elhanyagolható bizonytalanságot jelentenek a 2004-es költségvetés teljesítése terén – áll a dokumentumban. Az ajánlás megállapítja, hogy Szlovákiában a foglalkoztatottság csupán 57 százalékos, ami az EU-ban az egyik legalacsonyabb arány, másrészt 17 százalékos munkanélküliséggel küszködik, ami az unió második legrosszabb mutatója lesz. A vállalkozási környezet legnagyobb hibájául a jogbiztonság és a jogérvényesítés alacsony fokát rója fel. Szlovákia termelékenysége az EU-átlagnak csupán 58 százaléka, amihez hozzájárul a rugalmatlan oktatási rendszer, az oktatásra fordított alacsony összegek, a tudomány és a fejlesztés alulfinanszírozása. 2002-ben az ország csupán a GDP 0,59 százalékát fordította kutatásra és fejlesztésre, ami még az újonnan belépő EU-országokhoz viszonyítva is alacsony szint.
Az EB tavaszi prognózisa szerint Szlovákia gazdasága 2004-ben 4 százalékkal, 2005-ben pedig 4,1 százalékkal nő, fokozatosan csökkenni fog a munkanélküliség, az infláció 2005-ben radikálisan lassul, viszont az államháztartás hiánya a nyugdíjreform rajtja miatt átmenetileg ismét nő.
