BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyengült a tőkebeáramlás Csehországba

2004. április 4. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tavaly 72,9 milliárd korona, azaz mintegy 2,2 milliárd euró külföldi működőtőke érkezett Csehországba, ami 74 százalékos visszaesés az egy évvel korábbi 277,7 milliárd koronához képest (1 euró=32,85 korona) - jelentette a cseh statisztikai hivatal (CSU). Ilyen alacsony értékű tőkebeáramlást utoljára 1997-ben regisztráltak. 1999 és 2002 között még 225,9 milliárd korona volt az éves átlag, ráadásul az összeg évről évre mintegy 10 százalékkal nőtt. A visszaesés fő oka, hogy 2003-ban egyetlen nagyobb állami céget sem privatizáltak. Idén viszont napirenden van az Unipetrol vegyipari holding magánkézbe adása, ezért a CSU növekedést prognosztizál.
Tavaly ráadásul a külföldi cégek visszaforgatott nyeresége az egy évvel korábbi 64,3 milliárd koronáról 62,2 milliárdra csökkent, vagyis megtorpant a korábbi folyamatos növekedés, ami 1999 óta évente átlagosan 41 százalékos volt. A visszaforgatott külföldi tőke több mint egyharmada német társaságokra esik, ezt Ausztria követi 18,5 százalékkal. Már a múlté, hogy a Csehországba áramló egy főre jutó külföldi működőtőke világcsúcsokat dönt - állapította meg a statisztikai hivatal.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet