Tavaly 72,9 milliárd korona, azaz mintegy 2,2 milliárd euró külföldi működőtőke érkezett Csehországba, ami 74 százalékos visszaesés az egy évvel korábbi 277,7 milliárd koronához képest (1 euró=32,85 korona) - jelentette a cseh statisztikai hivatal (CSU). Ilyen alacsony értékű tőkebeáramlást utoljára 1997-ben regisztráltak. 1999 és 2002 között még 225,9 milliárd korona volt az éves átlag, ráadásul az összeg évről évre mintegy 10 százalékkal nőtt. A visszaesés fő oka, hogy 2003-ban egyetlen nagyobb állami céget sem privatizáltak. Idén viszont napirenden van az Unipetrol vegyipari holding magánkézbe adása, ezért a CSU növekedést prognosztizál.
Tavaly ráadásul a külföldi cégek visszaforgatott nyeresége az egy évvel korábbi 64,3 milliárd koronáról 62,2 milliárdra csökkent, vagyis megtorpant a korábbi folyamatos növekedés, ami 1999 óta évente átlagosan 41 százalékos volt. A visszaforgatott külföldi tőke több mint egyharmada német társaságokra esik, ezt Ausztria követi 18,5 százalékkal. Már a múlté, hogy a Csehországba áramló egy főre jutó külföldi működőtőke világcsúcsokat dönt - állapította meg a statisztikai hivatal.
