ä Sidó Zoltán, Pozsony
2004 szeptemberétől jelentősen szigorítják Csehországban a munkanélküliség szabályozását - legalábbis ezt eredményezheti az a foglalkoztatási törvénytervezet, amely tegnap került utolsó olvasatban a prágai törvényhozás elé. A legfontosabb változás, hogy az az állástalan, aki legalább egy éve van munka nélkül, a neki felajánlott közmunkát nem utasíthatja el. Ha mégis így tesz, elveszíti a jogát minden pénzbeli szociális segélyre, csupán az állandó lakhelye szerint illetékes önkormányzat köteles számára ételt biztosítani, továbbá hozzá kell járulnia a munkanélküli lakhatási költségeihez. A törvénytervezet azért vált sürgetővé, mert Csehországban rekordmértékű a munkanélküliség, 2004 februárjában 10,9 százalékos volt az állástalanok aránya.
