Csehország 2004-ben azt kockáztatja, hogy többet fizet be az Európai Unió közös kasszájába, mint amennyit onnan meríthet - állítja a Mladá Fronta Dnes. Az ország az idén 19,3 milliárd koronával járul hozzá az EU költségvetéséhez, és elméletileg onnan 24,8 milliárd koronát kaphat. A gyakorlatban viszont nincs felkészülve az uniós források felhasználására, pontosabban nincs elegendő kidolgozott, uniós támogatást vonzó projektje. A lap a pénzügyminisztériumra hivatkozva úgy tudja: a több mint 24 milliárd koronás összeg bő harmadát kompenzáció formájában Csehország biztosan megkapja, azonban a fennmaradó 15 milliárdhoz csak akkor juthat hozzá, ha az uniónak konkrét terveket nyújt be, amelyek társfinanszírozását vagy az állam, vagy az érintett önkormányzat állja. Áprilisban elkészül az az útmutató, amelynek alapján ki lehet dolgozni a projekteket - mondta a regionális fejlesztési minisztérium szóvivője. A munkaügyi minisztérium jelentése szerint ők már elkészültek a használati utasítással, ezt most szakértők ellenőrzik. A probléma az, hogy a projektek kidolgozását segítő útmutatásoknak 2003 végéig el kellett volna készülniük. A lap összeállításának végkövetkeztetése: az uniós forrásokra igényt tartó régiók, társulások, szervezetek jó esetben is csak az év második felében terjesztik be programjaikat Brüsszelben, ott bizonyos időt vesz igénybe az elbírálás, vagyis csupán 2004 harmadik vagy negyedik negyedévében jöhetnek a programok finanszírozását szolgáló források. A belépést követő első három évben egyébként Csehország mintegy 80 milliárd koronát fizet az EU közös kasszájába, s onnan összesen 104 milliárd koronát kaphat.
