Szlovákia 2006-2007-re tervezi az ERM II rendszerben töltendő időt, s szeretné lerövidíteni az euró előszobájának tartott rendszerben tartózkodást - jelentette ki Ivan Miklos szlovák pénzügyminiszter a Gazdasági reformok Európa számára: a gazdasági növekedés lehetőségei a kibővített Európai Unióban elnevezésű pozsonyi nemzetközi pénzügyi konferencián. Miklos szerint Szlovákia nem marad a minimális két évnél tovább az ERM II pénzügyi mechanizmusban. Az ország 2006-ban vagy 2007-ben leszoríthatja az államháztartási hiányt a GDP legfeljebb 3 százalékára; tavaly ez a mutató 3,6 százalék volt. Az Európai Unióba belépő országok közül számosan jelezték, hogy szintén csak két évig szeretnének az ERM II-ben maradni, Magyarország viszont ilyen szándéknyilatkozatot nem tett.
Ha Szlovákia tervei valóra válnak, akkor Pozsony 2008-ban vagy 2009-ben bevezetheti az eurót. Anton Marcincin, a Világbank Szlovákiára, Csehországra és Szlovéniára szakosodott munkatársa közölte: „Megfordult a folyamat. Mint pozitív példát most Csehország figyeli a szlovákiai fejleményeket. A szlovák reform nem jobboldali és nem baloldali, hanem pragmatikus”. A konferencián hét ország pénzügyminisztere, Jacques Santer, az Európai Bizottság volt elnöke és a Világbank néhány képviselője, köztük Bokros Lajos vesz részt.
