BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Továbbra is Szlovákia a térség éllovasa

2004. március 11. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A bruttó hazai termék (GDP) a tegnap közzétett hivatalos adatok szerint tavaly 4,2 százalékkal nőtt Szlovákiában, ezzel továbbra is a kelet-közép-európai térség éllovasa, noha az ütem kissé lassult az egy évvel korábban regisztrált 4,4 százaléktól. A tavalyi utolsó negyedében a GDP 4,7 százalékkal gyarapodott, ami gyorsulásnak számít a harmadik negyedévi 4,2 százalékhoz képest. Az adatok némileg meglepték a szakértőket, akik éves szinten 4 százalékot, az utolsó negyedévre pedig 3,9 százalékot vártak. A szlovák gazdaság az adatok tanúsága szerint a jövőben is tartós növekedési pályán tud maradni – közölte Peter Mach, a statisztikai hivatal elnöke. A gazdaság motorja az export volt tavaly, amely 22,6 százalékkal bővült, a háztartások fogyasztása ugyanakkor 0,6 százalékkal csökkent. Ez nem véletlen, hiszen a reálbérek 2 százalékkal mérséklődtek, ráadásul 2004 első felében a reálbércsökkenés tovább folytatódik: a statisztikai hivatal becslése szerint 1,3 százalékos lesz.
Pavol Baláz, a statisztikai hivatal illetékes osztályvezetője szerint az idén tovább gyorsul a gazdaság, a GDP várhatóan 4,4–4,8 százalékkal nő, ezen belül az első félévre 4,4 százalékot prognosztizálnak. Idén főleg a beruházások kedvező üteme fog érződni, emellett a gépipar felfutására lehet számítani – vélekedett Baláz, aki nyilvánvalóan elsősorban a Peugeot–Citroën és a Hyundai/Kia autógyár építésére, valamint a sztrádaprogram felgyorsítására gondolt. A többnyire óvatos pénzügyminisztérium éves szinten csupán 4,1 százalékos GDP-növekményt vár, továbbá éves szinten 8,1 százalékos inflációval számol.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet