BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Késni fog a szlovák eurócsatlakozás

2004. március 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákia 2008 helyett várhatóan csak 2009-ben vezetheti be az eurót, mivel az Eurostat döntése szerint az államháztartási hiányba a nyugdíjbiztosítási reform második pillérére fordított összeget is be kell számítani, így a tervezett 2006 helyett csak 2007-re tudják a GDP 3 százalékára leszorítani az áht-hiányt – közölte Ivan Miklos pénzügyminiszter tegnap. A deficit lefaragását az is nehezíti, hogy jövőre többletkiadást jelent a Peugeot-Citroën, illetve a Hyundai beruházására adott 4 milliárd korona összegű állami támogatás és a társadalombiztosítás 6 milliárd koronára rúgó többletkiadása. A pénzügyi tárca 2005 és 2007 között évi 4,7 százalékos gazdasági növekedéssel és 3-4 százalékos inflációval számol. Az államháztartási hiány az idei 4 százalékról 2005-ben 3,8 százalékra mérséklődik (ha a nyugdíjreformot nem számítanák bele, akkor 3,1 százalék volna), 2006-ban 4 százalékos, 2007-ben pedig 3 százalékos lesz.
A szlovák parlament március 16-án szavaz a reformok motorjának tartott Ivan Miklos pénzügyminiszter elleni bizalmatlansági indítványról, amelyet kedden a Vladimír Meciar vezette HZDS kezdeményezett. A megfigyelők szerint azonban a 150 fős szlovák parlamentben nem lesz meg a leváltáshoz szükséges 76 szavazat, mivel az ellenzéki pártok – a HZDS, a Smer és a kommunista KSS – csak 61 szavazattal rendelkeznek, emellett néhány független képviselő támogatására számíthatnak. A mérleg nyelvét a kormányzó kereszténydemokrata SDKU-ból kivált, Ivan Simko vezette héttagú Szabad Fórum jelenti, amely azonban jelezte, hogy az ország uniós csatlakozásáig nem kívánja bizalmatlansági indítványok támogatásával gyengíteni a Dzurinda-kabinetet.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet