BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem adják el a vezetőb cseh szénbányát

2004. március 3. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A cseh kormány tegnap úgy döntött, hogy nem fogadja el a J&T Finance Group szlovák befektetési és pénzügyi társaság ajánlatát és egyelőre állami kézben marad a Severoceské Doly (SD) észak-csehországi szénbánya többségi tulajdona. A kabinet egyben megbízta az ipari és kereskedelmi minisztériumot, az év végéig dolgozzon ki javaslatot a bánya jövőjét illetően. Az elutasítás indoklásaként Milan Urban ipari miniszter közölte: a bánya iránt érdeklődők egyike sem tett olyan ajánlatot, amely megfelelt volna a kormány által megállapított legalacsonyabb összegnek. Az SD 55 százalékos részvénycsomagjáért a J&T Finance Group, a szlovák Penta Group befektetési csoport és az amerikai Appian Group versengett. A legkedvezőbb, 6,83 milliárd koronás árat a J&T Finance Group ajánlotta, de a kormány alsó határként 7,5 milliárd koronát állapított meg.
Elemzők szerint a 7,5 milliárdos állami bevételkiesést gyorsan pótolni kell, mégpedig úgy, hogy a CEZ villamos művektől nagyobb osztalékot kérnek vagy eladják a CEZ 16 százalékos részvénycsomagját. A CEZ számára egyébként kedvező a kormány döntése, mivel újabb tender esetén eséllyel pályázhat a bányavállalatra, amelyben 37 százalékos tulajdonrésze van és amely a legfontosabb szénszállítója. A másik szénbánya, a Sokolovská Uhelná privatizálása terén viszont előrelépés történt: a kormány tárgyalásokat kezd a Sokolovské Tezební társasággal, amely valójában a bánya menedzsmentjéből áll, hogy elérje a vételár emelését. A Sokolovské Tezební 2,1 milliárd koronát ajánlott fel, de a bánya a szakértők szerint ennél többet ér.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet