BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Cseh szénbányát szerezhetnek a Slovnaft-cápák

2004. február 25. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A cseh ipari és kereskedelmi minisztérium a jövő héten azt javasolja a kormánynak, hogy a legnagyobb még állami kézben lévő szénbánya, a Severoceské Doly privatizálásáról a J&T Finance Group befektetési és pénzügyi társasággal kezdjen kizárólagos tárgyalásokat. A J&T-t felkérik, hogy az 55 százalékos részvénycsomagra tett 6,8 milliárd cseh koronás ajánlatát növelje, mivel a szaktárca szerint a bánya legalább 7,5 milliárd koronát ér. A cég tavaly 22 millió tonna szenet termelt ki és közel 1 milliárd korona nyereségre tett szert.
A J&T Finance Group napjainkban a Penta Group és az Istrokapitál mellett Szlovákia legfontosabb pénzügyi befektető csoportja. „Az állam túlhatalma a gazdaságban, a fejletlen jogrendszer és a vállalkozási kultúra elmaradottsága a gazdasági rendszerváltás éveiben óriási nyereséget hozott azoknak, akik a folytonosan változó körülmények között is el tudtak igazodni. Etikailag talán kifogásolhatók voltak a módszereik, de ha jogilag feddhetetlenül jártak el, akkor csak irigyelni lehet őket a gazdagságukért" - magyarázta e pénzügyi csoportok keletkezését Andrej Salner szlovák szakértő. A szlovák pénzügyi cápák a 90-es évek elején az első privatizációs hullámban gazdagodtak meg. A három pénzügyi csoport közül egyelőre csak az Istrokapitál rendelkezik Szlovákiában bankkal, amely megszerezte a Postová Banka (Postabank) többségét, de a J&T is rövidesen pénzintézet működését lehetővé tevő engedélyt kap. A J&T emlékezetes szerepet játszott a Slovnaft Mol általi felvásárlása során is.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet