A szlovák gazdaság 2003-tól tartós növekedési pályára állt, s ez - hacsak a külső körülmények nem változnak meg radikálisan - 2007-ig biztosan fenntartható - olvasható a pozsonyi pénzügyminisztérium középtávú előrejelzésében. A kedvező prognózist a tárca által felkért hét rangos intézmény, köztük a szlovák tudományos akadémia, a központi bank, az Infostat, továbbá négy bank együttes előrejelzése is alátámasztja - közölte Ludovít Ódor, a minisztérium monetáris politikai intézetének igazgatója. Sőt, a hét intézmény előrejelzéséből még derűlátóbb végkövetkeztetés vonható le, mint a tárcáéból. A 2007-ig szóló előrejelzés a külső feltételek tekintetében abból indul ki, hogy az ország legfontosabb külkereskedelmi partnereinek gazdasági növekedése az Európai Unió és az OECD prognózisa szerint alakul, az eurózónában mérsékelten emelkednek a kamatlábak, a központi bank előrejelzése szerint alakul a Szlovákiába áramló külföldi működőtőke volumene, és a kőolaj hordónkénti ára 2005 és 2007 között átlagosan 24 dollár lesz.
A 2005 és 2007 közötti periódus legfőbb jellemzője - emelte ki Ódor -, hogy a reálbér, amely tavaly közel 2 százalékkal csökkent, az idén pedig stagnál, 2005-től évente legalább 3 százalékkal emelkedik. Érezhetően visszaesik az infláció, évente 20-25 ezer új állás születik, a háztartások végfogyasztásának növekedése az idei 1,3 százalékról évi 3,8-4,0 százalékra gyorsul, s mindez évi 4-5 százalékos gazdasági növekedés és a korona erősödő árfolyama mellett történik. Ráadásul a tartós reálbér-növekedés sem rontja az ország versenyképességét, mivel a termelékenység a vizsgált időszakban 1 százalékponttal meghaladja majd a bérek emelkedését.
