BUX 138839.16 -0,47 %
OTP 44810 -0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Veszélybe kerülhet a szlovák húsipar

2004. február 8. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Veszélybe kerülhet a szlovák húsfeldolgozás, mivel a vágóhidak zöme sem a gyártástechnológia, sem a higiéniai előírások terén nem EU-konform. Ez különösen az exportra dolgozó húsüzemek esetében okoz gondot, mivel a mai napig mindössze négy szlovákiai vágóhíd kapta meg az uniós működési engedélyt. A határidő hamarosan lejár, hiszen az ország eredetileg március 1-jéig kapott haladékot Brüsszeltől, hogy ledolgozza ez irányú lemaradását, így előfordulhat, hogy Szlovákia 2004. március elsejét követően nem fog rendelkezni elegendő húsfeldolgozó kapacitással - közölte Peter Turek, a szlovák állat-egészségügyi hivatal (SVPS) élelmiszer-higiéniai főosztályának igazgatója a Hospodarské Noviny című lapnak nyilatkozva.
Az elmúlt hónapokban számos szlovákiai vágóhíd bezárt, mivel nem tudták állni az uniós normák teljesítésével járó többletköltségeket. A probléma nem új keletű, mivel az EU brüsszeli bizottsága által tavaly novemberben közzétett országértékelés is arra figyelmeztetett, hogy Szlovákia lemaradt az élelmiszer-higiéniai előírások átvétele terén. Az EU eredetileg 2003 végéig adott haladékot az ország élelmiszer-ipari cégeinek, majd a határidőt kitolta 2004. február végére, végül úgy döntött, hogy átmeneti mentességet ad ez év végéig. A földművelésügyi minisztérium adatai szerint 38 cég kérvényezte az év végéig tartó haladékot. Az állat-egészségügyi hivatal brüsszeli szakemberekkel közösen jelenleg sorra ellenőrzi a szlovákiai tej-, baromfi- és húsfeldolgozókat, és május 1-jéig értékeli a helyzetet. Turek szerint a 38 cégnek nagy valószínűséggel legalább a fele nem kapja meg az EU-tól a minősítést. Pósa Lajos, a szlovák mezőgazdasági és élelmiszer-ipari kamara (SPPK) elnökségi tagja korábban jelezte, hogy ha a teljes élelmiszeripart fel akarnák hozni az EU szintjére, ahhoz legalább 12,5 milliárd koronányi beruházás kellene.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet