Tegnap már második napja erősödött a szlovák korona, mivel a pénzpiac szereplői abban bíznak, hogy a Hyundai Szlovákiát választja kelet-közép-európai telephelyéül Lengyelországgal szemben. A várakozásokat az sem hűtötte le, hogy a dél-koreai autógyár szóvivője még kedden úgy nyilatkozott a Reutersnak, hogy egyelőre nem született végleges döntés, a cégvezetés csak február végén teszi közzé lépését. Ennek ellenére a pozsonyi Pravda a Thomson-csoporthoz tartozó Gale Group, az SME pedig a World Wide Projects értesülésére hivatkozva tegnap közölte: a dél-koreai cég a szlovákiai Zsolnát választotta. A lengyel sajtó egy része szintén úgy tudja, hogy Szlovákia kerül ki győztesen a nagyberuházásért folytatott küzdelemből.
Ha a dél-koreai autógyár valóban Zsolnát választja, akkor az SME szerint az elkövetkező években összesen 8 milliárd korona állami és önkormányzati segítségre számíthat, ebből 1,1 milliárdot állna a 90 ezer lakosú város. Zsolna bekapcsolódna az autópálya-hálózatba, a repülőtér korszerűsítésére pedig 4 milliárd koronát fordítanának. Az 1,1 milliárd euróra becsült beruházás eredményeként a Hyundai/Kia 2005-ben kezdi meg termelését, éves gyártókapacitása 300 ezer gépkocsi lesz. Szakértők szerint néhány éven belül Szlovákiában fogják a legtöbb autót gyártani egy főre vetítve: évi 1,2 millió gépkocsi kerülhet le a futószalagokról, miután a jelenleg is működő pozsonyi Volkswagen mellett hamarosan beindul a Peugeot-Citroën nagyszombati gyára. Emellett a hírek szerint a brit Rover is érdeklődik az ország iránt. A cég Kassa vonzáskörzetében 200 millió eurós beruházással évi 200 ezer gépkocsi előállítására alkalmas gyártóbázis létrehozását fontolgatja.
