Csehországban május 1-jétől módosulnak az áfakulcsok: a jelenlegi 5 és 22 százalék helyett 5 és 19 százalékos kulcsot vezetnek be, ugyanakkor számos terméket és szolgáltatást a magasabb kulcs alá sorolnak át. A kormánykoalíció három pártjának megállapodása értelmében továbbra is 5 százalékos lesz az élelmiszerek, gyógyszerek, könyvek és sajtótermékek, a hőszolgáltatás, a lakásépítéssel kapcsolatos tevékenység, a tömegközlekedés és a temetkezési szolgáltatás áfája. Az eddigi 22 helyett 19 százalékos áfával terhelik a gépkocsit, a ruhaneműket, a közüzemi szolgáltatásokat, a telefont, az internetet és az éttermi étkezést.
Cseh szakértők szerint a lépés komoly áremelkedési hullámhoz fog vezetni. A legfájóbb a csehek számára a víz drágulása lesz, ami növeli a sör árát. A belföldi turizmus ugyancsak megsínyli a változást, mivel drágulni fognak a szállodai szolgáltatások. A módosítás becslések szerint összességében évente 17 milliárd korona (1 euró=33,28 korona) többletbevételt jelent az államnak. A kormány szerint a többletbevételt valójában visszajuttatják az állampolgároknak, a nyugdíjasok például júniusban egyszeri 1000 koronás juttatásban részesülnek, továbbá az összes, családi pótlékra jogosult gyermek után egyszeri alkalommal, 2000 koronát fizetnek a családoknak. Emellett májustól a családi pótlék a jelenlegi 2500 koronáról 3500 koronára emelkedik.
