Egy ilyen rendelet pedig az első években akár 25-30 százalékos forgalom visszaesést is jelenthet a magyar éttermekben. Az érintett szektor a tilalomnak már a hírére is élénk tiltakozással válaszolt a tagországokban, mert a várható csődök mellett a munkahelyek tömegének elvesztésétől is tart. A bizottság fogyasztóvédelmi kérdésekben illetékes tagja azzal érvelt, hogy Európának sok behoznivalója van a nikotinszenvedély visszaszorításában. Míg ugyanis az USA-ban már "csak" a lakosság 22 százaléka él ezzel a szenvedéllyel, addig az öreg kontinensen ez az arány még 33 százalék.
A dohányosok védelmében jelenleg hatályos jogszabály előírja, hogy a vendéglőkben el kell különíteni a dohányzó és nemdohányzó részt, illetve hogy megfelelő légtisztító berendezést kell üzemeltetni. Ez pedig a Magyar Vendéglátók Iparszövetsége szerint korrekt és piacképes.
