Brüsszel kompromisszumot ajánl az EU nettó befizetőinek, az érintett hat ország ugyanis csökkenteni kívánja az unió költségvetését, a bruttó nemzeti jövedelem (GNI) egy százalékában maximálva azt. A bizottság január végén hozza nyilvánosságra lebontott, részletes költségvetési irányelveit a 2007-2013-as időszakra vonatkozóan. Az ajánlat értelmében a testület elfogadja, hogy kezdetben valóban csak a GNI egy százaléka legyen a büdzsé, ám ezt fokozatosan növelnék és az időszak végére elérné a jelenlegi 1,24 százalékos arányt. Ennek az a logikája, hogy az előirányzott összeget gyakran nem használják fel, és a kasszában maradt milliárdok aztán visszacsorognak a tagállamokhoz. A bővítés után még egy pár évig hasonló lesz a helyzet, mivel az új tagok várhatóan nem tudják majd elkölteni a számukra kijelölt teljes összeget. Brüsszel egy egynapos tanácskozást követően jövő vasárnap teszi közzé hivatalosan is javaslatát. Egyelőre egyébként még viták folynak arról is, hogy a periódus öt vagy hét évre szóljon.
Néhány héttel ezelőtt meglepetést keltett, amikor az EU hat nettó befizetője, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Ausztria, Svédország és Hollandia levélben fordult az európai bizottság elnökéhez és ebben leszögezte: a 2007-től érvényes hétéves időszakban a költségvetés nem haladhatja meg a GNI egy százalékát (NAPI Gazdaság, 2003. december 17., 2. oldal). A levél némi megdöbbenést okozott, hiszen az 1999 óta érvényben lévő jelenlegi irányelv 1,24 százalékban maximálja a büdzsét. A bizottság azonnal visszautasította a hatok kezdeményezését egyrészt a bővítés irgalmatlan anyagi terheire utalva, másrészt azokra az ambiciózus programokra, amelyeket az unió önmagának jelölt ki a következő évtizedre. Viszont az is tény, hogy a pénzcsap elzárásával fenyegető országok maguk is nehézségekkel küszködnek, nem könnyű több pénzt kipréselni belőlük.
