Az Európai Bizottság reménytelen helyzetbe manőverezte magát – vélik brüsszeli megfigyelők. Nincs jó döntés: tekintélyén esik csorba, ha tétlenül szemléli, hogy a tagállamok többsége belenyugodott a stabilitási és növekedési megállapodás megsértésébe, illetve hogy ezt nem szankcionálták. Ugyanakkor számíthat arra, hogy ha megromlik a viszonya a tagállamokkal, elsősorban azon a területen válhat hatástalanná, ahol éppenséggel szükség volna tekintélyére, azaz a gazdaságpolitika koordinálásában, és az idejekorán megszülető tanácsok, javaslatok átadásában. Az osztrák és a holland kormány pozitívan fogadta a hírt, számukra az a fontos, hogy minden tagországra egyformán vonatkoznak a szabályok. Az Európai Parlamentben csaknem minden frakció üdvözölte, hogy Brüsszel jogi útra tereli az ügyet. Az Európai Szakszervezetek Szövetsége, hasonlóan az európai kamarákhoz, arra hívta fel a figyelmet, hogy az ügy túlságosan is erős politikai töltetet kapott, bölcsebb volna a kiváltó okkal foglalkozni, nevezetesen hogy a stabilitási paktumnak nincs forgatókönyve recesszió esetére. Daniel Cohn-Bendit, az Európai Parlament zöld frakciójának társelnöke is ostobának bélyegezte a bizottsági lépést, amely nem vezet sehová és roppant nehéz lesz megértetni az európai közvéleménnyel. Ugyanakkor bírálta a két érintett országot is, mert se Párizs, se Berlin nem kezdeményezte a paktum felülvizsgálatát, amikor már nyilvánvaló volt, hogy nem tudják tartani magukat a referenciaértékekhez. Tehát abban egyetértés van, hogy a paktumot új alapokra kell helyezni, és bár fontos az euró stabilitásának megőrzése, a növekedésre legalább annyira tekintettel kell lenni.
