BUX 139618.92 0,55 %
OTP 45690 0,86 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brüsszel egységesítené az osztalék adóztatását

2004. január 8. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az EU brüsszeli bizottsága abba az irányba akarja terelni a tagállamok és a tagjelöltek adórendszerét, hogy az ne riassza el a kisbefektetőket külföldi értékpapírok vásárlásától. A tagállamok elvileg nem vethetnek ki magasabb adót a külföldi részvények után járó osztalékokra, mint a belföldiekére, ez azonban a gyakorlatban koránt sincs így. Brüsszel nem akar adóharmonizációt, tehát az adó mértéke továbbra is tagállami hatáskörben maradna, azt azonban elfogadhatatlannak tartja, hogy ily módon részesítsék előnyben a hazai cégeket. A bizottság ezért figyelmeztetett: ha a tagországok nem térnek jobb belátásra, akkor bíróság elé citálja őket. Brüsszel az EU luxemburgi bírósága minapi ítéletére hivatkozik, amely megállapította: a tőke szabad mozgásával ellentétes a külföldi osztalék nagyobb mértékű adóztatása. A bizottság a kisbefektetőket védelmezi, miután az intézményi befektetők és a vállalatok esetében ezt már szabályozza az anyavállalat és a leányvállalat viszonyára vonatkozó direktíva. A bizottság által ez ügyben tegnap elfogadott úgynevezett „kommunikáció” nem jogi eszköz, csak egyfajta konstruktív figyelmeztetés, amelyben a testület egyúttal a segítségét is felajánlja.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet