Pedro Solbes tegnapi sajtótájékoztatóján egyszerre ütött meg fenyegető és békülékeny hangot. Egyfelől bejelentette, hogy a bizottság jogi tanácsadói szerint az EU-pénzügyminiszterek beperelhetőek az EU luxemburgi bírósága előtt, amiért az uniós alapszerződést megsértve nem marasztalták el Franciaországot és Németországot, amelyek költségvetési hiánya harmadszor is túllépi a GDP 3 százalékát. A per indításáról azonban egyelőre még nem született döntés. Másfelől viszont azt is kilátásba helyezte, hogy felülvizsgálják az euró stabilitása érdekében megállapított referenciaértékek alkalmazását.
Ez azt jelenti, hogy a bizottság egyszerre nyúl a szigor és a jutalom eszközéhez, amelyek egyidejű használatának azonban nincs túl sok értelme. Így fölmerülhet, hogy a szigor, vagyis a bírósággal való fenyegetőzés csak arra szolgál, hogy a tagországok a jövőben tartsák magukat a felülvizsgált stabilitási megállapodáshoz, amelyet a jövő hónapra ígérnek. Annyit tudni lehet, hogy figyelembe veszik majd az adott ország gazdasági helyzetét. A költségvetési deficit esetleges túlzott mértékét önmagában még nem szankcionálnák, ha például az államadósság mesze a megengedett érték, azaz a GDP 60 százaléka alatt van és a deficitplafon átmeneti túllépését a gazdaság élénkítése teszi szükségessé.
