2004 januárjától Szlovákiában 19 százalékos szinten egységesítik a jelenleg 14 és 20 százalékos általános forgalmi adót, ami az élelmiszerek esetében 4-5 százalékos drágulást eredményez. Az árliberalizáció keretében átlagosan 28 százalékkal drágul a lakossági földgáz, 4,5 százalékkal a villanyáram, 2 százalékkal a hőszolgáltatás, 32 százalékkal nő a vízdíj és 29 százalékkal a csatornadíj. S ha ez még nem volna elég, a vasúti és buszközlekedés díja átlagosan 12 százalékkal emelkedik. Az áremelések együttes hatásaként 2004-ben az éves infláció 7-7,5 százalék között alakul majd, miközben a reálbérek a szlovák jegybank prognózisa szerint stagnálni fognak. A háztartások havi kiadása 2003-hoz viszonyítva 1000-2000 koronával (1 dollár=32,96 szlovák korona) emelkedik. Ez jelentős teher, hiszen 2002-ben az egy főre jutó havi nettó átlagjövedelem mindössze 6469 korona volt.
Csehországban ugyancsak az áfakulcs növekedése lódítja meg jövőre az árakat, ugyanis számos terméket átsorolnak az 5 százalékosból a 22 százalékos kategóriába. A Mladá Fronta Dnes szerint 2004-ben két hullámban emelkednek majd az idén gyakorlatilag stagnáló árak. Az élelmiszerek, a könyv és a sajtótermékek ugyan maradtak az alacsonyabb adókategóriában, de az alkohol, a dohánytermék és a telefonálás látványosan drágul. Januártól például az égetett szesz átlagosan 8 koronával (1 dollár=26,06 cseh korona), egy csomag cigaretta 4 koronával, a vezetékes telefon legolcsóbb díjcsomagja 49 koronával emelkedik. Májustól a szolgáltatások (pl. fodrászat, ruhatisztítás, szobafestés) kerülnek majd többe, mivel ezeket a Kelet-Közép-Európában legmagasabbnak számító 22 százalékos áfakulccsal terhelik meg. Marta Teplá, a cseh földművelésügyi minisztérium munkatársa szerint 2004 májusától az európai uniós tagság következményeként számos, főleg importált élelmiszer is többe fog kerülni. Mindezek dacára Csehországban jövőre csupán 3 százalékos inflációval számolnak, ami még így is az utóbbi három év legradikálisabb áremelkedését jelenti.
