Szlovákiában a harmadik negyedévben 4,2 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) éves összehasonlításban - jelentette a pozsonyi statisztikai hivatal. Az ütem jóval meghaladta mind a 3,8 százalékos piaci várakozásokat, mind a második negyedévben regisztrált 3,8 százalékos gazdasági növekedést. Az év első három hónapjában még 4,1 százalékkal bővült a GDP. Mindez azt jelenti, hogy továbbra is a szlovák gazdaság a legdinamikusabb a kelet-közép-európai térségben. Az első háromnegyed év egészében 4 százalékos volt a növekedés. Beigazolódott az a várakozás, hogy a gazdaság élénkülésének hajtóereje az export lesz: a kivitel a harmadik negyedévben 23,1 százalékkal emelkedett. A belföldi kereslet 1,5 százalékkal csökkent a második negyedévi 1,2 százalékos zsugorodás után, vagyis felgyorsult a lakossági vásárlások csökkenésének üteme - hívta fel a figyelmet a Bloomberg. A statisztikai hivatal arra számít, hogy a GDP az év egészében 4,1, jövőre pedig 4,2 százalékkal bővül. Az év végére 9,4 százalékos inflációval számolnak, miközben a nominálbérek csak 6,6 százalékkal, 14 400 koronára emelkednek (1 euró =41,11 korona), vagyis csökkennek a reálbérek. Az állótőke-beruházások meglepő módon 0,6 százalékkal csökkentek, de a Reuters elemzői arra számítanak, hogy a stabil növekedési adatok újabb lendületet fognak adni a külföldi tőke beáramlásának, különösen az autóiparban.
Ugyancsak várhatóan előmozdítja a növekedést, hogy a jegybank szeptemberben 25 bázisponttal, 6,25 százalékra mérsékelte az irányadó kéthetes repokamatot. A szakértők többsége szerint a kereslet gyengesége is az inflációs nyomás hiányát mutatja, ami újabb kamatcsökkentést tesz lehetővé.
