Szlovákiában 1999 után pörgött fel a privatizáció üteme: az állami vagyonelemek eladásából származó bevétel 2000-ben 26,095 milliárd, 2001-ben 36,473 milliárd, 2002-ben pedig 136,825 milliárd korona volt (1 euró=41,0 korona). 2001 elsősorban a bankszféra, 2002 az energiaszektor – részleges – privatizálásának éve volt, jövőre pedig várhatóan újra felgyorsul az ütem, miután a parlament november közepén jóváhagyta a törvényt, amely lehetővé teszi az úgynevezett stratégiai vállalatok teljes privatizálását. A stratégiai vállalatok kategóriájába tartozik egyebek között a szlovák villamos művek, a szlovák gázművek, a három regionális energiaszolgáltató, a Barátság kőolajvezetéket működtető Transpetrol, a posta, a vasúttársaság és a szlovák távközlési vállalat. Az értékesítésből 100–150 milliárd korona bevétel várható.
A cseh kormány szinte alig adott el az idén állami vagyont, jövőre viszont felgyorsulhat a privatizáció. Jelenleg az Unipetrol vegyipari holding 63 százalékára, a CKD Holding gépgyártó csoport 85,5 százalékára, valamint két észak-csehországi barnaszénbányára van kiírva privatizációs pályázat. Ugyancsak a tervek között szerepel az ostravai acélművet birtokló Osinek állami vállalat, valamint a Ceský Telecom még állami kézben lévő részvénycsomagjának eladása. A kormány jövőre 74,3 milliárd korona (1 euró=32,05 korona) privatizációs bevételre számít. Megfigyelők szerint a jelentős államháztartási hiány is rákényszerítheti a kormányt, hogy előbbre hozza a CEZ villamos művek 2006-ra tervezett privatizációját, amiből a szakértők 110–150 milliárd korona bevételt várnak.
Lengyelországban az államkincstár tulajdonában lévő vállalati vagyont jelenleg 93,8 milliárd zlotyra (1 euró= 4,67 zloty) becsülik. A kormány erre az évre 4,5 milliárd zloty privatizációs bevételt tervezett, az IMF adatai szerint azonban az év első tíz hónapjában ebből csak 1,49 milliárdot sikerült realizálni. A kormány múlt héten elfogadott hároméves programja 2006-ig a GDP 1 százalékának megfelelő bevételre számít a magánosításból, ami összesen több mint 30 milliárd, átlagosan évi bruttó 8,8 milliárd zlotyt jelent. Ezzel 2006-ig alapvetően befejeződne a privatizáció – jelentette ki Piotr Czyzewski kincstárügyi miniszter –, mert ekkorra az állami tulajdon részaránya az EU-ban szokásos 10–25 százalékra csökkenne. A terv olyan szektorokat érint mint a hajóépítés, kohászat, hadiipar, kőszénbányák, energetika, gáz- és olajipar, vegyipar, gyógyszeripar, stb.
