Az euróövezet pénzügyminiszterei keddre virradó éjjel elvetették az EU brüsszeli bizottsága javaslatát, hogy eljárást indítsanak Berlin és Párizs ellen költségvetési hiányuk túlzott mértéke miatt. A két ország jövőre már harmadszor fogja megsérteni a stabilitási és növekedési megállapodást, amely a GDP 3 százalékában maximálja a deficitet. A bizottság egy év haladékot adna a két országnak, de már 2004-re is többmilliárdos hiánycsökkentést követelne, emellett pénzügy- és gazdaságpolitikájuk félévenkénti „elszámolására” kötelezné őket annak érdekében, hogy a hiányt 2005-re három százalék alá szorítsák. Franciaország és Németország megígérte, hogy ez utóbbit teljesíti, de túlzottnak tartja a követelt takarékosságot és visszautasítja a brüsszeli ellenőrzést.
A pénzügyminiszterek által végül is elfogadott határozat szerint Párizsnak és Berlinnek jövőre csak kisebb mértékben kell csökkentenie a deficitet és elengedik nekik az elszámoltatást, a két ország pénzügyminisztere pedig ígéretet tett, hogy 2005-ben 3 százalék alá szorítják a hiányt. Hollandia, Ausztria, Finnország és Spanyolország nem hagyta volna futni az unió két legerősebb gazdaságát, ám mivel az utolsó pillanatban Belgium és Írország elhagyta táborukat, nem voltak elegendően ahhoz, hogy megakadályozzák a többiek elnéző politikáját. Mindazonáltal vizsgálják annak a lehetőségét, hogy az EU luxemburgi bírósága előtt támadják meg a döntést.
Pedro Solbes, a bizottság illetékes tagja sem zárta ki annak lehetőségét, hogy a bíróság előtt szereznek érvényt a szankciónak. Brüsszeli megfigyelők szerint a döntés a stabilitási megállapodás jelenlegi formájának végét jelenti, mert a jövőben egyetlen tagállam sem lesz hajlandó az euró stabilitása érdekében takarékosabb költségvetésre.
