BUX 139707.55 0,61 %
OTP 45650 0,77 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Milliárdos büntetés fenyegeti a Microsoftot

2003. november 13. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az EU brüsszeli bizottsága ma fejezi be az amerikai Microsoft domináns szerepének ügyében rendezett háromnapos meghallgatást, amelynek során a konkurencia és a védelem is ismerteti álláspontját. Az eddigi meghallgatások zárt ajtók mögött zajlottak és két vádpontra összpontosítottak. Az egyik szerint a zene, videó letöltésére használt Media Player jobb teljesítményt nyújt a cég Windows operációs rendszerével, mint a konkurencia programjai. A másik egy szerverszoftverre vonatkozik, amely szintén jobb színvonalon működik a Microsoft kifejlesztette szoftverekkel. Mivel a piacon lévő személyi számítógépek 90 százaléka Windows alatt fut, a cég így domináns szerephez jut. A bizottság rövidesen lezárja három esztendeje elkezdett vizsgálatát és várhatóan 2004 elején dönt.
Ha beigazolódik a visszaélés vádja, akkor az éves forgalom akár 10 százalékának megfelelő összegre is megbírságolható a redmondi óriás, ami 3 milliárd euróval érne fel. A pénzbüntetés mellett kötelezhetik a céget, hogy hozza nyilvánosságra operációs rendszerének azokat az elemeit, amelyek lehetővé teszik a konkurenciának, hogy a Windowshoz igazítsák szoftverjüket.
A bizottság meghallgatta Jonathan Zuck washingtoni szakértőt is, aki a Microsoft védelmében egyrészt arra hívta fel a figyelmet, hogy rendkívül dinamikusan fejlődő és szereplőit tekintve gyorsan változó piacról van szó, amelyen éppen ezért nehéz értelmezni a dominanciáról szóló vádat. A szerverek kapcsolódásának (interoperabilitásának) problémáját azzal utasítja vissza, hogy ha az IBM-nek, a Dellnek, az Apple-nek és a HP-nek sikerült kifejleszteni a Windowszal való együttműködéshez szükséges szoftvert, akkor a pereskedő cégeknek magukban kell keresniük a hibát.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet