A szlovák parlament kedden elfogadta az úgynevezett stratégiai vállalatok teljes privatizálását is lehetővé tevő törvényt. A várhatóan 2004. január elsejével hatályba lépő jogszabály lehetővé teszi, hogy a jelenleg csak 49 százalék erejéig magánosítható vállalatokat ennél nagyobb arányban értékesítsék. A még a Vladimír Meciar miniszterelnöksége alatt elfogadott törvény ezt megtiltotta a természetes monopóliumoknak minősülő cégek - egyebek között a villamos művek (Slovenské Elektrárne, SE), a gázművek (Slovensky Plynárensky Priemysel, SPP), a három regionális energiaszolgáltató (ZSE, SSE, VSE), a Barátság kőolajvezetéket működtető Transpetrol, a posta (SP), a vasúttársaság (ZSR) és a távközlési vállalat (Slovenské Telekomunikácie, ST) - esetében. A kormány azonban várhatóan a későbbiek során sem válik meg a Transpetroltól, a távközlési vállalattól és a gázművektől, mivel mindhárom jelentős osztalékot fizet. A többi társaság eddig nem privatizált könyv szerinti értékét 82 milliárd koronára becsülik. Az ezek eladásából befolyó összeget döntően a nyugdíjreform finanszírozására fordítanák.
