Csehország 75 kelet-európai szakembernek ígérte meg, hogy gyorsított eljárással tartós letelepedési engedélyt kap - írta tegnapi számában a Mladá Fronta Dnes. Normális körülmények között tíz évig is eltart, míg egy Csehországban dolgozó külföldi családostul letelepedési engedélyhez jut, a kiválasztott szerencsések számára a várakozási idő legfeljebb két és fél év lesz. Mindez a még júliusban meghirdetett program része, amelynek keretében a munkaügyi minisztérium a Spidla-kormánytól feladatul kapta, hogy első körben speciális szaktudású bolgár, horvát és kazah állampolgárokat csalogasson tartós munkavégzésre Csehországba. A szaktárca az ausztrál és kanadai bevándorlási mintát alapul véve a kiválasztott 88 főből 75-nek adta meg ezt a lehetőséget. Közülük 22 műszaki végzettségű, 9 menedzser, 8 orvos, 6 művész, 3 számítógépes programozó, 3 tudós és 24 egyéb végzettségű.
Valamennyi kiválasztott már eddig is Csehországban dolgozott, mindegyikük igazolni tudta, hogy van vízuma és állandó munkája. A cseh kormány a későbbiek során évente néhány száz, legfeljebb ezer külföldinek adna gyorsított eljárásban letelepedési engedélyt. Michal Meduna, aki a munkaügyi tárcánál a program felelőse, azt szeretné, ha jövőre már a cseh felsőoktatási intézményekben végző külföldi hallgatókra is kiterjesztenék e lehetőséget.
A Lidové Noviny szerint a kormány e lépésével szeretne gátat vetni a társadalom elöregedésének, s egyben visszaszorítani a Csehországban illegálisan dolgozók számát. A szociális minisztérium jelezte: ha a jelenlegi trend folytatódik, 2030-ban legalább 420 ezer főnyi képzett munkaerő fog hiányozni a piacról. A lap úgy tudja, hogy a kiválasztott munkavállalók a későbbiek során cseh állampolgárságot is kaphatnak. A legnagyobb eséllyel a 30 év körüli, felsőfokú végzettséggel rendelkező, kétgyerekes jelentkezők pályázhatnak, akiknek már van gyakorlatuk a szakmájukban, továbbá csehül és angolul is beszélnek.
