A szlovák parlament ismét megszavazta a társadalombiztosítási törvényt, ami azt jelenti, hogy a jövő év elejétől beindulhat a hárompilléres nyugdíjrendszer bevezetése. Az ismételt szavazásra azért volt szükség, mert Rudolf Schuster államfő nem írta alá a törvényt. Az új nyugdíjrendszer egyik legfontosabb eleme, hogy a befizetett járulékot külön számlán tartják nyilván, így a nyugdíj nagyságát az aktív élet során történt befizetések alapján határozzák meg. Megszűnik a nyugdíjak eddigi felső határa - amely idén a lakosság többsége esetében 7112 korona volt - és jelentősen nőhet a nyugdíjak közötti különbség. Az államfő arra hivatkozva tagadta meg a törvény aláírását, hogy ez hátrányos az alacsony keresetűekre nézve. A különbségek enyhítésére hároméves átmeneti időszakot állapítottak meg, amely alatt az átlagbérnél kevesebbet keresők nyugdíját kiegészítik, a magasabb keresetűekét pedig korlátozzák.
A törvény értelmében az úgynevezett svájci rendszer alapján évente emelkednek a nyugdíjak, azaz ennek mértékét 50-50 százalékban az éves infláció és a nominális átlagbér-emelkedés határozza meg. Januártól fokozatosan 62 évre emelkedik a nyugdíjkorhatár, a férfiak esetében ez legkésőbb 2006-re bekövetkezik, a nőknél a gyerekek számától függően lassabban. A törvény értelmében jövőre az alkalmazottak betegségük első tíz napjában a munkaadójuktól kapják a táppénzt, ennek fejében a munkaadónak joga lesz ellenőrizni a betegszabadságon lévő munkavállalót.
