A cseh kormány úgy döntött, hogy az Európai Uniónak tett ígéretével összhangban 2004 májusában a szolgáltatások több mint 10 százalékát az 5 százalékos áfasávból a 22 százalékosba sorolja át. Ez azt jelenti, hogy a januári áremelési hullámot, amelynek során például a telefon, az internet, az alkohol, a benzin, a gázolaj és a cigaretta drágul, májusban újabb fogja követni. Ez többek között a fodrászokat, a szobafestőket, a ruhatisztítókat, a cipészeket érinti. Néhány tétel esetében viszont 2004 májusában 5 százalékra csökken az áfakulcs, így például olcsóbb lesz a csokoládé, a cukorka, a kávé, a tea és a kábeltévé-szolgáltatás. A Mladá Fronta Dnes szerint a Spidla-kormány az adók kétszeri emelése révén 2004-ben 30 milliárd koronás többletbevételhez jut. A lakossági fogyasztás a cseh gazdaság motorja, ezért annak visszafogása a GDP növekedési ütemét jövőre akár 0,7 százalékkal is mérsékelheti.
