BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem egyenlők az EP-képviselők

2003. október 14. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Unió külügyminiszterei elutasították, hogy a kormányközi konferencia témái közé felvegyék az Európai Parlament (EP) tagjainak jogállását. Márpedig a mai rendszer reformjáról csak a konferencia dönthet, ezért egyebek között változatlan marad az EP képviselőinek javadalmazása. A jelenlegi gyakorlat szerint az európai képviselők ugyanakkora fizetést kapnak, mint hazai kollégáik, tehát a nemzeti parlamentek képviselői, noha bérüket az Európai Unió költségvetése állja. Ez a rendszer igen nagy egyenlőtlenségeket eredményez, hiszen egy olasz EP-képviselő fizetése például meghaladja a 10 ezer eurót, míg portugál vagy görög kollégája ennek harmadát se kapja meg.
Ezen akart változtatni az EP, amikor megszabta saját tagjai jogállását. Ez azonban természetesen nemcsak a havi fizetésre terjedt volna ki, amit egységesítettek volna, hanem például adóalanyi státusukról is rendelkezett volna. Ez utóbbi azt jelenti, hogy kivonnák őket a hazai adórendszer hatálya alól, ehelyett a sokkal kedvezményesebb EU-s adót fizetnék. A képviselők emellett diplomáciai mentelmi jogot is kapnának. A kormányok azonban ellenzik a reformcsomag különböző pontjait, ezért nem hajlandók arra, hogy a témát felvegyék a most folyó kormányközi konferencia programjában. Az elutasítás azt jelenti, hogy a vita tovább húzódik, vagyis az új tagországok jövő májustól kínos helyzetbe kerülnek. Az ő képviselőik ugyanis szintén a hazai parlament tagjainak fizetését kapják, ami még jobban kiélezi a jövedelmi különbségeket. Némi kárpótlást jelenthet számukra, hogy amíg nincs döntés az új jogállásról, addig a képviselői illetmények meglehetősen nagyvonalú elszámolása is megmarad. Ez egyebek között azt jelenti, hogy nem a tényleges útiköltséget veszik figyelembe, hanem a legdrágább jegy árát térítik meg. A képviselők éppen a napokban szavazták meg, hogy a parlament büdzséje állja taxizásaik számláját is, jóllehet reggel héttől este tízig igénybe vehető kocsipark áll rendelkezésükre sofőröstül.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet